Od czasu napisania recenzji Nokii 5310 Xpress Music minęło już sporo czasu. Postanowiłem dzisiaj ocenić kolejny element znajdujący się w naszym telefonie a mianowicie aparat fotograficzny w Nokii 5310.
Wiele osób kupując telefon, poszukuje urządzenia z jak największą ilością Megapixeli, które tak naprawdę nie mówią nam nic. 2Mpix aparat wcale nie musi być jakościowym odpowiednikiem innego 2Mpix. Co więcej zdarza się, że aparat 1,3Mpix może być lepszy od tego z 2Mpix. Ot, żeby troszkę nam życie utrudnić :)
Nasza Nokia 5310 jest telefonem muzycznym, stąd nie powinniśmy się spodziewać, że jakość robioną przez nie zdjęć będzie na poziomie nawet amatorskich aparatów fotograficznych. Producent po prostu chciał nam zapewnić możliwość korzystania z aparatu w awaryjnych sytuacjach, zapewniając średnią jakość zdjęć.
2 megapikselowa kamera wystarczy do robienia zdjęć o wielkości od 160x120 do 1600x1200 lub filmów 3gp o rozdzielczośći 128x96 lub 176x144. Do dyspozycji mamy 8-krotny zoom. Możemy również wybrać trzy stopnie jakości zdjęć od których zależy również rozmiar robionego zdjęcia. Oprócz tego możemy skorzystać z efektów typu Sepia czy Negatyw, szybkiej migawki do 3 fotek oraz samowyzwalacza.
Co do minusów aparatu fotograficznego w Nokii 5310, na pewno wymienić należy długość zapisywania zdjęć. Przy najwyższej jakości oraz najwyższej rozdzielczości zajmuje to mojemu modelowi około 11 sekund. Dużo... Kolejną męczącą usterką jest pokazywanie się przy okazji robienia zdjęć na ekranie małych badpixeli. Nie jest to przypadłość jedynie mojego telefonu, na szczęście te badpixele nie wychodzą na końcowym zdjęciu.
Podsumowując, Nokia 5310 nie została stworzona do robienia zdjęć. Jej aparat fotograficzny jest solidny i umożliwia utrwalenie czegoś i to by było na tyle. Mimo wszystko, całościowo telefon prezentuje się wyśmienicie a jakość muzyki na pewno umniejsza znaczenie słabszej jakości zdjęć. Wiem, że wiele osób w internecie poszukuje zdjęć zrobionych przez Nokie 5310, dlatego postanowiłem dodać trzy przykładowe fotki.


Aparat Fotograficzny
Recenzja
Nokia od lat 90tych wypracowała sobie ogromną renomę, zdystansowała wszystkich rywali i stała się liderem wśród producentów telefonów komórkowych. Sam pamiętam swoją pierwszą Nokie - model 3310, która oprócz wymiany zużytej baterii, nie wymagała ŻADNEJ naprawy. To jest prawdziwy Mercedes wśród komórek...
Ostatnie lata to spadek udziałów Nokii w rynku telefonów komórkowych, częściowo po przez większą konkurencję, postępująca globalizację a po części coraz gorszą jakość masowo produkowanych komórek. Jak jest z modelem 5310? Zaraz się przekonamy...
1) Wygląd
Na pierwszy rzut oka na usta ciśnie się multimedialność tego telefonu. Dolna część telefonu jest wykonana klasycznie do czego przyzwyczaiła nas już Nokia. Góra, dzięki trzem funkcyjnym klawiszom, przypomina bardziej urządzenie do odtwarzania muzyki. Muszę przyznać, że taki wygląd jak najbardziej mi odpowiada i bardzo pomogło mi w wyborze tego telefonu. Jest to jednak w dużej mierze zależne od gustu a o nim się nie dyskutuje.
2) Menu
Tu już jest klasycznie i czytelnie. Użytkownicy wcześniejszych modeli Nokii poczują się komfortowo. Ikony ułożone są standardowo 3x3 a te które się nie mieszczą, są umiejscowione na dole. Kolejność ikon można przestawiać i dostosowywać do swoich potrzeb.
3) Gabaryty
Nokia 5310 jest telefonem bardzo małym, niewiele większym od zwykłej karty bankowej. Idealnie leży w kobiecych dłoniach, ja jednak początkowo miałem trochę problemów. Telefon nie wystaje z kieszenie, ale przez pierwsze tygodnie nie mogłem pozbyć się uczucia, że komórka gdzieś została, gdzieś ją zgubiłem. Podobnie przy odbieraniu połączeń - nie mogę powiedzieć, abym pewnie ją chwytał.
4) Funkcjonalność
Nokia 5310 należy do serii XpressMusic, dzięki czemu wyposażona jest w dobrej jakości odtwarzacz plików mp3. Same posługiwanie się odtwarzaczem nie jest skomplikowane - oprócz standardowej obsługi, możemy użyć klawiszy funkcyjnych na obudowie. Dzięki radiu z RDS, możemy w każdej chwili słuchać swojej ulubionej stacji.
Oglądanie filmów, również nie jest żadnym problemem z czego najbardziej ucieszą się użytkownicy pokonujący duże odległości publicznym transportem.
Budzik, Stoper czy Kalendarz jest już chyba standardowym wyposażeniem w dzisiejszych komórkach - także tutaj Nokia nas nie zawiodła.
Wątpliwości możemy mieć co do jakości robionych zdjęć. Aparat 2Mpix robi zdecydowane gorsze zdjęcia, niż konkurenci. Długo trwa także sama konwersja i zapis, ale to nie aparat ma być głównym atutem tego modelu.
Nie jestem w stanie wystawić obiektywnej oceny, dlatego powstrzymam się od tego. Nie martwcie się, że sama recenzja nie wyczerpuje wszystkich tematów. Każdej z funkcjonalności(zdjęcia, muzyka, itp.) chciałbym poświęcić oddzielny wpis.
PS: Zaglądajcie na bloga regularnie :)


