Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Porady. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Porady. Pokaż wszystkie posty

Wirtualna komorka TelePlay w Play

· 0 Komentarze

Operator Play rozpoczął testy swojej kolejnej innowatorskiej usługi - TelePlay. Dzięki niej, użytkownicy sieci mogą dzwonić i odbierać połączenia ze swojego numeru, a także korzystać z SMSów za pomocą przeglądarki internetowej na komputerze.


Koszty połączeń przez samą tradycyjną komórkę są takie same jak tradycyjnego telefonu. Usługa przyda się podczas wyjazdów zagranicznych, gdyż ze strony będzie można zadzwonić bez korzystania z drogiego roamingu. Ponadto TelePlay uratuje nas w sytuacji, gdy w naszym telefonie rozładuje się bateria lub zapomnimy wziąć go ze sobą.

Za pomocą komputera o wiele łatwiej pisze się też wiadomości SMS, bo można korzystać ze zwykłej klawiatury. Na razie usługę można testować zupełnie za darmo. Aby ją włączyć, należy wysłać SMS o treści START pod numer 8083 (usługa będzie ważna 30 dni), następnie zalogować się na stronie internetowej wykorzystując login i hasło używane w serwisie PLAY24.

Po aktywowaniu usługi, wszystkie połączenia przychodzące i SMSy będą kierowane będą zarówno na komórkę jak i do aplikacji TelePlay. Sami decydujemy, w jaki sposób odbierzemy połączenie. Pamiętajmy, że aby usługa działała prawidłowo, musimy dysponować stałym dostępem do internetu o minimalnej prędkości 1 Mb/s.

Opis usługi pochodzi z numeru 02/2011 czasopisma Komputer Świat.

PS: Jeśli chcesz zapoznać się z tą oraz innymi ofertami, przejdź TUTAJ.

Czym jest kanał RSS?

· 0 Komentarze

Zapewne podczas swojej przygody z internetem spotkałeś się już gdzieś z napisem RSS lub z charakterystyczną pomarańczową ikonką.


Jest to tak zwany kanał RSS, służy on do błyskawicznego powiadamiania czytelników o pojawieniu się nowej treści na stronie, dlatego też ze względu na charakter stron WWW najczęściej spotkasz się z nim na blogach i stronach z newsami (gdzie często pojawiają się nowe informacje). Takim przykładowym blogiem jest właśnie ta strona, na której się znajdujesz.

Dlaczego powinieneś zainteresować się kanałem RSS?


RSS coraz częściej staje się obok dotychczas królującego newsletttera (a czasem wręcz go zastępuje). Dzieje się tak z racji zapychania naszych skrzynek spamem. Zapisując się na kanał RSS, wiesz, czego się spodziewać - będziesz miał dokładnie to samo co pojawiło się na stronie, lecz w innym formacie.

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego korzystać z kanału RSS, powiem zatem jedno zdanie. Jest to jak na tę chwilę najprostszy i najbardziej przystępny sposób otrzymywania informacji o nowościach pojawiających się na wybranych przez Ciebie stronach internetowych lub ich częściach.

Jak zatem skorzystać z RSS?


Dobrze wykorzystane kanały RSS są niczym mały donosiciel, który podrzuca Ci informacje o tym, co Cię interesuje, zaraz po tym, jak tylko zostanie to opublikowane. Nie musisz już przekopywać sieci w ramach poszukiwań... Informacje, które Cię interesują, same do Ciebie docierają. Wystarczy odpowiednio skonfigurować jakiś czytnik RSS.

Czytnik RSS to program bądź aplikacja online służąca do odbierania wiadomości z wybranych przez użytkownika wpisów. Osobiście korzystam z czytnika na własnym komputerze, a dokładniej z narzędzia wbudowanego w Firefoxa (np. Firefox->Zakładki->Dodaj zakładkę). Z mojego doświadczenia wiem jednak, że sprawdza się on najlepiej.

Jeśli jednak korzystasz z kilku komputerów (dom, praca, szkoła) możesz wybrać jedną z aplikacji online np. Google Reader. Będziesz mógł na każdym z komputerów odbierać te same, najświeższe informacje. Jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem, możesz poszukać czegoś na własną rękę pod hasłem "czytniki RSS". Po wybraniu i zainstalowaniu czytnika kanału RSS prenumerujemy, klikając w ikonkę RSS bądź wklejając w odpowiednie miejsce aplikacji adres URL kanału.

Brzmi to pewnie wszystko w tej chwili tajemniczo, ale w praktyce jest o wiele prostsze i naprawdę bardzo przydatne. Po odpowiednim skonfigurowaniu czytnika RSS nie musisz już odwiedzać kilku czy kilkunastu stron, by sprawdzać, co nowego się na nich pojawiło. Wszystko teraz będziesz miał w jednym miejscu. Sprawdź, jaka to wygoda!

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałem do wykorzystania tego narzędzia, zachęcam do obejrzenia poniższego filmiku, który bardzo obrazowo pokazuje korzyści płynące z subskrypcji kanałów RSS.



Mój kanał RSS


Jeśli chcesz skorzystać z mojego kanału RSS (być na bieżąco ze wszystkimi wpisami), możesz kliknąć w ten link, bądź w pomarańczowe logo u góry strony. Jeśli jednak z jakichś powodów wolisz otrzymywać informacje o nowych wpisach na swojego maila, kliknij tutaj.

PS:Szkielet pod ten wpis stworzył Tomasz Urban.

Darmowa nawigacja Nokia Ovi Maps

· 0 Komentarze

Nokia udostępniła w ostatnim czasie najnowszą wersję Ovi Maps - oprogramowanie do nawigacji. Mapy umożliwiają dotarcie do celu nie tylko za pośrednictwem samochodu, ale także pieszo. Możemy również wyłącznie zaplanować naszą trasę i wgrać ją następnie do nawigacji. Wszystko to oczywiście bezpłatnie, wystarczy wejść na stronę internetową Nokii.


Aplikacja Ovi Mapy to dokładne mapy ponad 180 państw i bezpłatne informacje na temat interesujących wydarzeń np.: kulturalnych czy sportowych. Teraz dzięki darmowej nawigacji samochodowej i pieszej otrzymasz głosowe instrukcje jak krok po kroku dojechać do celu. Ovi Mapy udostępniają również bardzo przydatne w czasie wszelkich podróży informacje z przewodników Lonely Planet, ViaMichelin oraz serwisów Wcities i CustomWeather. Dzięki temu możemy w każdym momencie i w dowolnym miejscu na świecie sprawdzić pogodę, znaleźć potrzebne nam punkty docelowe, noclegi, zabytki i wiele innych atrakcji. Wszystko to w najnowszej wersji aplikacji Ovi Mapy otrzymasz całkowicie bezpłatnie.


W aplikacji zastosowano technologię hybrydową. Ta nowoczesna technologia umożliwia pracę przy wykorzystaniu mniejszej ilości danych niż w przypadku mniej zaawansowanych map bitowych, dzięki temu możemy kontynuować nawigację nawet po przerwaniu połączenia z siecią. Wystarczy przed wyjazdem zaktualizować mapy za pośrednictwem swojego komputera PC i aplikacji Nokia Ovi Suite. Tak przygotowani możemy ruszać w trasę bez obawy o dodatkowe koszty!

Ovi Mapy to:

* Bezpłatna nawigacja samochodowa
* Bezpłatna nawigacja piesza
* Bezpłatna aktualizacja map
* Bezpłatne przewodniki Lonely Planet, ViaMichelin
* Dostęp do serwisów pogodowych Wcities i CustomWeather



Instalacja Ovi Mapy jest prosta. Wystarczy kilka prostych kroków aby cieszyć się bezpłatną nawigacją w swoim telefonie.

* Kliknij w link Pobierz bezpłatne Ovi Mapy
* Wybierz model swojego telefonu z listy
* Pobierz bezpłatnie aplikację Ovi Mapy
* Podłącz swój telefon do komputera w trybie PC Suite
* Zainstaluj pobraną aplikację Ovi Mapy na swoim telefonie za pomocą aplikacji Ovi Suite

Od tej chwili możesz korzystać z bezpłatnej nawigacji Ovi Mapy w swoim telefonie.

PS: Nawigacja Ovi Maps nie działa na wszystkich telefonach Nokia. Aby sprawdzić, które modele mają taką funkcjonalność, zajrzyj tutaj
PS2: Opis pochodzi z oficjalnej strony Nokia.

Jak zyskać 60zł od Play?

· 0 Komentarze

Od kilku miesięcy sieć komórkowa Play bardzo agresywnie zdobywa klientów na rynku. Nie tylko oferuje bardzo korzystną ofertę ale także proponuje 60zł za przeniesienie do nich numeru telefonu. Muszę przyznać, że sam ostatnio skorzystałem z tej promocji i bardzo ją sobie cenie. W końcu od niedawna samo przeniesienie numeru trwa jeden dzień roboczy i kosztuje nas okrągłe zero złotych. Przy okazji przenoszenia numeru zauważyłem jedną fajną furtkę, która pozwoli przedsiębiorczym ludziom zyskać te 60 złotych na rozmowy i smsy do innych sieci. Wcale nie musicie rezygnować ze swojego dotychczasowego numeru telefonu i operatora.


1) Zaczynamy od kupna startera w sieci innej od Play. Najtańszy starter w Erze kosztuje 5zł i jest ważny na połączenia wychodzące przez 14 dni. W Simplusie możemy mieć starter już za 3zł ważny przez 15 dni. Najlepszą opcją jest chyba jednak zamówienie bezpłatnego startera w Orange.

2) Rejstrujemy w macierzystej sieci. Jeśli mamy starter w Erze to idziemy do salonu Ery. Jeśli mamy starter w Orange idziemy do salonu Orange. Ważne jest aby przy okazji rejstracji dowiedzieć się orientacyjnie ile ona zajmie. Najlepiej poprosić aby kartę rejstracyjną przefaksowali przy nas - wtedy powinno zająć to kilka dni. Czas jest ważny, gdyż do przeniesienia numeru potrzebujemy startera ważnego na połączenia wychodzące. Jeśli przekroczymy 14-15 dniowy okres ważności startera, wtedy będziemy go musieli dodatkowo doładować. Nie powinno nas to jednak przestraszyć, gdyż i tak wyjdziemy na swoje... I to z nawiązką :)

3) Jak już dostaniemy informację, że nasz numer jest zarejstrowany idziemy tego samego dnia do Play (z dowodem) i składamy wniosek o przeniesienie numeru. Od ręki dostaniemy nowy strater, który powinien nam działać już po 24 godzinach. Po 48 godzinach dostaniemy pierwsze doładowanie konta o wartości 20zł (do wykorzystania do wszystkich sieci). Do tego mamy darmowe 9zł z otrzymanego od Play startera.

Przeanalizujmy teraz kosztorys inwestycji...

Wydatki: 0-5zł (kupno startera) + 5zł (gdy nie wyrobimy się z szybką rejstracją numeru) + 5zł (doładowanie startera w Play po 14 dniach) = od 10 do 15zł

Zyski: 0-5zł (na starterze) + 5zł (nasze doładowanie na starterze era/plus/orange) + 5zł (doładowanie na starterze Play) + 9zł (dostępne na darmowym starterze Play) + 60zł (bonus za przeniesienie numeru, po 20zł co miesiąc) = od 79 do 84zł

Oczywiście po tym jak odbierzemy trzy doładowania za 20zł, możemy starter wyrzucić bez żadnych konsekwencji. Trochę zabawy w tym jest, ale wydaje mi się, że dla ~70zł czystego zysku chyba warto prawda? Gdybyście mieli jakieś pytania albo uwagi zapraszam do zadawania pytań.

PS: klikając w reklamy umieszczone w serwisie pomagasz go rozwijać i w przyszłości przedłużyć domenę.

Jak stworzyć własny dzwonek?

· 0 Komentarze

Pewnie każdy z was zna uczucie, kiedy jadąc zapełnionym autobusem, komuś dzwoni telefon z którego wydobywa się kiczowaty dzwonek. Sami bardzo często również wstydzimy się dźwięków z naszej Nokii 5310. Wiele osób decyduje się na ustawienie mp3 jako własnego dzwonka. Taki rozwiązanie ma jednak swoje wady - przede wszystkim dany utwór bardzo często długo się rozpoczyna zanim się "rozkręci". Musimy więc nauczyć się wycinać z interesującego nas utworu konkretny fragment a następnie ustawiać go jako dzwonek w telefonie. W kilku krokach pokażę jak najprościej jest to zrobić.

1) Przede wszystkim będzie potrzebny nam program do dzielenia mp3. Ja korzystam z darmowego mp3DirectCut, który możecie ściągnąć TUTAJ. Możecie kliknąć w czerwony napis "Pobierz" lub "Download" aby rozpocząć ściąganie.


2) Instalujemy i uruchamiamy program. Przed oczami ukazuje nam się takie okienko.


3) Klikamy w Plik/Otwórz i szukamy interesującej nas mp3.



4) Następnie musimy wybrać fragment który nas interesuje i zaznaczyć go na fioletowym podłużnym pasku. Po kliknięciu na niego pojawi się pionowa żółta kreska, którą możemy dowolnie przesuwać. Poniżej fioletowego paska pojawia się rubryka z "aktualnym czasem" który zaznaczyliśmy. Jeśli nam odpowiada ( u mnie jest to 1:19) klikamy w przycisk "Ustaw początek".


5) Następnie tę samą operację powtarzamy klikając na fioletowy pasek drugi raz aby ustawić końcówkę naszego dzwonka. Po ustawieniu żółtej kreski w pożądanym miejscu (u mnie aktualny czas 2:06) klikamy "Ustaw koniec".


6) Teraz pozostaje nam już tylko zapisać wybrany fragment w formacie mp3. W tym celu klikamy Plik/Zapisz zaznaczone i wybieramy miejsce zapisu.


7) Od tej pory, oczywiście po wcześniejszym przegraniu mp3 na telefon, możemy cieszyć się wymarzonym dzwonkiem :)

Cała operacja jest prostsza niż wygląda z tego opisu. Gdybyście mieli jednak jakieś pytania, zachęcam do dodawania komentarzy. Polecam również zapoznanie się z innymi wpisami z działu "Porady".

PS: Klikając w reklamy pojawiające się na stronie (np linki w tekście podkreślone podwójną niebieską linią) pozwolisz mi przedłużyć domenę na przyszły rok.

Omijanie Simlocka w Nokii 5310

· 0 Komentarze

Od początku istnienia telefonii komórkowej blokady simlock były niewygodnym ograniczeniem. Simlocki utrudniały korzystanie z dowolnej sieci, a próby ich usunięcia często groziły uszkodzeniem telefonu i powodowały utratę gwarancji. Dziś taką blokadę możemy obejść sami, bez wszystkich stresów, bez wiedzy tajemnej i bez drogich narzędzi.


Dziś, za pomocą przyjaznej technologii, można się tych problemów pozbyć. W sklepach internetowych/na aukcjach, dostępne są specjalne „urządzenia” do obchodzenia blokad simlock. Zaznaczmy słowo obchodzenia, a nie usuwania, bowiem simlocka w rzeczywistości nie usuwamy. Urządzenia to również termin
trochę z nadmiarem powiedziany, bowiem mają one postać płytek wielkości kart SIM drukowanych na giętkiej folii. Są one na tyle cienkie, że po drobnej korekcie rozmiaru mieszczą się pomiędzy kartą sieci komórkowej a gniazdem SIM w telefonie. Działają one w sposób bardzo bezpieczny, gdyż nie ingerują ani w zawartość karty SIM ani w oprogramowanie telefonu, a jedynie emulują, czyli udają obecność w aparacie karty SIM dopuszczonego operatora.

W przypadku karty Universal SIM nie musimy praktycznie nic ustawiać. Zabawę z płytkami zaczynamy od przygotowania karty SIM. W tym celu konieczne będzie jej przycięcie, tak by w gnieździe telefonu dało się osadzić zarówno SIM, jak i dobrze przylegającą do niej płytkę. Sama płytka jest miękka i na tyle cienka, że nawet w najciaśniejszych gniazdach obie dają się wcisnąć. Całą procedurę zaczynamy od sprawdzenia, czy płytka nie wystaje poza obręb karty. Jeśli wystaje, możemy ją ostrożnie przyciąć. Należy oczywiście uważać, by nie uszkodzić ścieżek układu na płytce. Następnie powinniśmy zaznaczyć na karcie SIM obszar, który musimy wyciąć, by schował się sterczący z niej element elektroniczny. W przypadku obu opisywanych tu płytek kartę można przyciąć w jeden pasujący wspólnie sposób. Jest to proces bezpieczniejszy niż wycinanie kart do adapterów dual SIM, gdyż manipulujemy plastikiem po stronie przeciwległej do wbudowanego mikroprocesora.

Tworzywo z karty wycinamy ostrożnie nożyczkami. Zdarzają się propozycje wycinania nożykami (takimi jak do tapet), a nawet przyrządami do wycinania otworów w skórze. W zupełności wystarczą jednak nożyczki, a dla estetów może jeszcze pilnik do wyrównania krawędzi. Następnie próbujemy dopasować płytkę i wyciętą kartę. Pamiętajmy, że sterczący element karty SIM powinien chować się w niej od strony styków. To bardzo ważne, bowiem ani karta, ani płytki simlock nie są symetryczne! Gdy mamy już gotowy hardware, czas na oszukanie telefonu. Uważajmy jednak szczególnie w momencie instalacji karty i płytki w telefonie.

Ta ostatnia jest bardzo delikatna i giętka, tak więc próba siłowego wciśnięcia duetu płytka-karta, np. w tzw. „szufladki” na karty SIM w telefonach Nokia, może zakończyć się uszkodzeniem płytki, a nawet elementu telefonu. Podobnie należy uważać w momencie wysuwania karty. Płytka mimo swojej niewielkiej grubości powoduje, że karta umieszczona jest ciasno. Należy upewnić się, czy wraz z kartą nie wyrwiemy nic z telefonu. Wygodniej jest bez wątpienia mocować całość w tych modelach, gdzie mamy wygodniejszy dostęp do gniazda, np. tam, gdzie karty są wsuwane lub najlepiej zamykane od góry. Testem sprawdzającym,czy układ płytki i karty zamocowane są prawidłowo, jest oczywiście włączenie telefonu. Gdy ten prosi o kod PIN i nie pokazuje komunikatu typu „włóż kartę SIM”, wszystko jest OK.

Mamy więc stosunkowo tanie i ekonomiczne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie, pozwalające obejść blokady simlock w różnych telefonach. Jest ono ekonomiczne, gdyż ta sama płytka może nam posłużyć w kilku kolejnych telefonach. Jest to również bezpieczne, bowiem nie narażamy się na utratę gwarancji. Jedynie trwałość, a właściwie wrażliwość płytki, może powodować, że nie przetrwa ona zapewne setek, czy tysięcy wymian karty. Zatem co z kartą? Prawidłowo wycięta, a więc nie skrócona w całości karta SIM, z powodzeniem będzie działała w telefonie bez przejściówek. Zatem nie jest to droga bez powrotu.

PS: czasem karty Universal Sim powoduje pewne problemy w działaniu telefonu. W moim przypadku, nie ma możliwości połączenia z internetem. Zdecydowanie lepszy rozwiązaniem jest więc ściągnięcie simlocka.

PS2: Cały artykuł pochodzi z magazynu "Twoja Komórka" numer 07/2008

Kody do Nokii 5310

· 8 Komentarze

Dzisiaj kolejny wpis z serii porady dla Nokia 5310 Xpress Music. Chciałem zaprezentować kilka kodów do naszego telefonu, dzięki czemu, możemy w łatwy sposób uaktywnić niektóre funkcje.


1) *#7370# - formatowanie telefonu, tak zwany twardy reset. Kasuje on wszystkie dane, po wpisaniu tego kodu mamy poprostu czysty telefon.

2) *#7780# - lżejsze formatowanie telefonu, tak zwany lekki reset. Kontakty, wpisy w notatniku i kalendarzu zostają. Resetuje on tylko ustawienia telefonu takie jak profile, tematy.

3) *#06# – wyświetla numer IMEI telefonu

4) *#0000# – wyświetla wersję softu (FirmWare) w telefonie

5) *#2820# – pokazuje adres MAC modułu Bluetooth

6) *#92702689# - pokazuje dane odnośnie gwarancji i napraw serwisowych naszego telefonu

7) **04*staryPIN*nowyPIN*nowyPIN# - jeżeli nie chcesz grzebać w ustawieniach telefonu, a musisz zmienić kod PIN to najprostszym rozwiązaniem jest ten kod

8) **05*PUK*nowyPIN*nowyPIN# - bardzo przydatny kod, przy jego pomocy zmienisz kod PIN nawet jeżli zapomniałeś jaki on był wcześniej. Należy tylko wpisać PUK

Mam świadomość, że nie są to wszystkie kody dla naszego telefonu. Jeśli znacie jeszcze jakieś, zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Wgrywanie motywów

· 2 Komentarze

W niedawno publikowanych wynikach ankiety aż 12 procent z was chciało abym na blogu umieszczał nowe motywy. Do tej pory na blogu o Nokii 5310 XpressMusic nie pojawił się żaden motyw stąd mój dzisiejszy wpis.

Aby wgrywać motywy musicie się jednak tego nauczyć, bo z doświadczenia wiem, że wiele osób nie wie od czego zacząć a sama sprawa jest naprawdę banalnie prosta. Zacznijmy od początku...

1) Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB i wybierz tryb Nokia PC Suite.

2) Uruchom program Nokia PC Suite.

3) Z menu wybierz Menadżera Plików.

4) Następnie wejdź w Pamięć Telefonu/Galeria/Tematy

5) Folder Tematy jest miejscem gdzie musimy skopiować wybrany przez mas motyw. Pamiętajcie, że pliki Motywów do Nokii 5310 mają rozszerzenie ".nth".

6) Jeśli mamy już przegrany na pamięć telefonu motyw, musimy teraz wejść do Menu telefonu, wybrać Galerię, następnie Tematy, najechać na interesujący nas Motyw i wybrać Zastosuj.

Po krótkiej chwili wgrywania się, będziemy mieli wgrany nowiutki motyw do Nokii 5310. Jeśli się wam nie spodoba, to pamiętajcie, że standardowy motyw Nokii do którego zawsze możecie wrócić jest nazwany "Nokia.nth". Od siebie dodam jeszcze, że w internecie możecie znaleźć wiele darmowych motywów do Nokii 5310 XpressMusic. Ja w miarę możliwości od czasu do czasu będę taki dla was publikował.

Dzisiaj w nagrodę za doczytanie tekstu do końca opublikuje pierwszy darmowy motyw dla Nokii 5310. Będzie on z pewnością łakomym kąskiem dla fanów motoryzacji. Jak wygląda możecie przekonać się na zdjęciu poniżej. Jeśli chcecie go ściągnąć kliknijcie TUTAJ.


Aktualizacja softu

· 23 Komentarze

Przy okazji publikacji wpisu o wgrywaniu polskiego menu do Nokii 5310 XpressMusic, zauważyłem że wiele osób ma problem z aktualizacją oprogramowania w swoim telefonie. Cały proces jest banalny i postaram się go opisać, tak aby nikt nie miał już żadnych problemów z aktualizacją softu.

Zaczynamy od ściągnięcia programu Nokia Software Updater, następnie instalujemy go w naszym systemie.


Kolejnym krokiem jest podłączenie do komputera i wybieranie trybu Nokia PC Suite. Po uruchomieniu programu, klikamy w przycisk aktualizuj oprogramowanie i postępujemy według lakonicznych wskazówek. Nie powinniśmy mieć z nimi problemu.


Przy okazji dodam, że w ostatnim czasie pojawił się nowy soft v 10.10. Jak przy okazji każdej nowej wersji, poprawiono jakość brzmienia muzyki(między innymi bas) oraz wydajność i szybkość działania telefonu.

Na sam koniec małe ostrzeżenie, pamiętajcie jeśli korzystacie z kart Turbo Sim, nie możecie aktualizować swojego softu powyżej wersji 07.01.

Wykonywanie zrzutów ekranu wyświetlacza telefonu

· 0 Komentarze

Na pewno często spotykaliście się z problemem, kiedy to macie coś ciekawego w waszej komórce i chcielibyście zrobić zrzut ekranu na wasz komputer. Niestety w Nokii 5310 XpressMusic nie znajdziemy przycisku Print Screen. Są jednak ludzie pomysłowi, tacy jak pawelooss, którzy potrafią zrobić z telefonem komórkowym niemożliwe. To on jest pomysłodawcą całej procedury.

1. Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB i wybierz Tryb PC Suite.

2. Uruchom Phoenix'a. Wybierz File, a następnie Scan Product. Jeśli opcja ta jest nieklikalna, to musisz w Manage Connections... przesunąć USB na górę listy.


3. Następnie wybierz z menu Testing pozycję Display Test.


4. Otworzy się nowe okno. Przejdź do zakładki Dump. Kliknij na przycisk Read. Phoenix sczyta teraz to, co aktualnie jest na wyświetlaczu. Zrzut będzie wyglądać na rozciągnięty, ale w rzeczywistości będzie on taki, jaki powinien być. Żeby zapisać obrazek, kliknij Save oraz wskaż daną lokalizację zapisu.



PS: Na pewno zauważyliście, że na blogu pojawiły się ostatnio inne niż wcześniej reklamy. Pomogą mi one utrzymać domenę, jednak gdyby raziły was swoim wyglądem, napiszcie to w komentarzu, podając uzasadnienie. Chciałem was również zainteresować serwisem youbid do którego odnośnik graficzny znajdziecie na samej górze. Umożliwia on zdobycie po bardzo atrakcyjnych cenach wielu przedmiotów. Warto chociażby zapoznać się ze szczegółami.

Polskie Menu

· 151 Komentarze

Dzisiaj mam zamiar pokazać wam w jaki sposób możemy wgrać polskie menu do Nokii 5310 XpressMusic. Zdaję sobie jednak sprawę, że wiele osób ma telefon sprowadzony z innego kraju, wiele osób korzysta z kart Turbo Sim, dlatego nie możecie pominąć żadnego kroku. Jeśli wyskakuje wam na którymkolwiek etapie jakiś błąd to nie instalujcie dalej bo możecie tylko namieszać. Pamiętajcie, że wszystko robicie na swoją odpowiedzialność

1) Na początku sprawdzamy jaką mamy wersję softu. Robimy to wprowadzając kod *#0000#. Karty Turbo Sim działają tylko do wersji 07.01 a więc nie wolno wam wgrywać wyższej. Jeśli macie wersję wyższą softu to upewnijcie się, że ściągniecie soft z takim samymi numerkami, albo wyższym. Jeśli nie będziecie mogli znaleźć takiej, napiszcie w komentarzu a podrzucę link.

2) Następnie sprawdzamy swój Product Code a później zapisujemy go na kartce. Znajduje się on na nalepce pod baterią i jest w postaci 05xxxxx. Przy flashowaniu będziesz musiał wybrać ten sam kod aby nie stracić gwarancji.

3) Teraz czas ściągnąć oprogramowanie. Będzie wam potrzebny do tego program Phoenix oraz soft, dwie paczki 1 i 2. Oprogramowanie jest w wersji 07.01, więc upewnijcie się że na waszym telefonie również jest 07.01 lub niżej. Programy powinniście zainstalować w kolejności Phoenix i następnie obie paczki i to tylko na dysku C. Jeśli nadal macie problemy, polecam ten filmik.

4) W tym kroku musimy przygotować telefon do flashowania. Upewnij się, że karta pamięci jest wyjęta, bateria w pełni naładowana oraz czy ustawiony jest profil Ogólny.

5) Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB i wybierz Tryb Nokia lub Tryb PC Suite.

6) Uruchom zainstalowanego wcześniej Phoenix'a.

7) Upewnij się, że w File -> Manage Connections... opcja USB jest na górze listy. Jeśli nie jest, to przesuń ją strzałkami. Może się zdarzyć, że jej w ogóle nie będzie. Wtedy należy wybrać New, zaznaczając USB i klikając na Dalej -> Dalej -> Zakończ. Na koniec kliknij na Apply -> Close.


8) Teraz nawiąż połączenie z telefonem, wybierając File i Scan Product.


9) Po chwili na dole ekranu (w miejscu otoczonym przez czerwoną ramkę) wyświetli się wersja oprogramowania i kod modelu telefonu. Oznacza to, że program nawiązał prawidłowe połączenie z telefonem.


10) Z paska menu programu wybierz Flashing -> Firmware Update.


11) Po chwili wyświetli się okienko flashowania. Program automatycznie rozpozna Product Code telefonu i wersję softu w zainstalowanych paczkach z oprogramowaniem. Lepiej jednak sprawdź, czy rozpoznał to wszystko prawidłowo.


12) Jeżeli chcesz zmienić Product Code, to kliknij na przycisk [...]. Wyświetli się wtedy lista dostępnych Product Code. Aby mieć język polski na telefonie, wybierz pozycję zawierającą hasło EURO-B w polu Description. W zależności czy chcesz mieć oryginalny soft Nokii czy brandowy wybierz Product Code bez dopisków, bądź z dopiskami Era, Plus oraz odpowiednio dla niebieskiego telefonu 'Warrior Blue', a dla czerwonego 'Sakura Red'.


13) Aby rozpocząć flashowanie, wybierz metodę flashowania (Restore User Product lub Refubrish). Jeżeli chcesz zachować ustawienia i zawartość pamięci telefonu - wybierz tryb flashowania Restore User Product. Jeśli jednak chcesz wyczyścić telefon z wszelkich śmieci stworzonych przez stary soft, wybierz tryb Refubrish. Uwaga - wybierając Refubrish wykasuje wam całą pamięć w telefonie, włącznie ze zdjęciami itp.


14) Proces flashowania potrwa około 5 - 10 minut. W tym czasie nie dotykaj komputera ani komórki, bo może to spowodować nieodwracalne zmiany. Najlepiej pójść do innego pokoju, żeby nie kusiło ;)

15) Po zakończonym flashowaniu Phoenix wyświetli komunikat o treści: Product flashing succeeded. (...), a telefon się zrestartuje. Klikanij więc na OK i od teraz masz już język polski :)

PS: Obrazki pochodzą z forum Nokia 3110. Poradnik częściowo napisany jest przez Paweloossa i Marcina.
PS2: Jeśli ten opis pomógł Ci zmienić język na polski, to kliknij w którąś reklamę w tekście(podkreślona podwójną linią na niebiesko) - dasz mi tym samym znać, że ten wpis jest wartościowy i być może pozwoli mi to przedłużyć domenę na kolejny rok.

Porady #1

· 38 Komentarze

W dzisiejszym poście napiszę kilka porad, dzięki którym nasza Nokia 5310 nabierze "odpowiednich barw". Będzie to pierwszy wpis z cyklu Porady. W kolejnych możecie spodziewać się między innymi metody krok po kroku jak wgrać język polski albo ominąć Sim Locka, którego zdjęcie jest bardzo kosztowne.


1) Nie wiem jak to było w waszym przypadku ale u mnie bateria trzyma krótko od 2 do 3 dni. Dlatego aby ograniczyć jej zużycie upewnijcie się, że opcja Ustawienia/Wyświetlacz/Oszczędzanie energii jest włączona(Tak) a opcja "Wygaszacz Ekranu" jest wyłączona(Nie). Warto również wyłączyć "Wyświetlanie informacji o sieci".

Warto również wejść w Ustawienia/Ustawienia Telefonu/Wybór operatora i wyznaczyć go na Manualny. Po kilkusekundowym wyszukiwaniu sieci powinniśmy wybrać naszego operatora. Pozwoli to nam uniknąć straty energii przy ciągłym szukaniu operatorów w różnego rodzaju miejscach ze słabszym zasięgiem(podziemia, budynki itp).

2) Aby wyłączyć datę wyświetlającą się na pulpicie pod nazwą operatora musimy wejść w Menu/Ustawienia/Data i godzina/Formaty daty i godz/Data/Data na ekr. w tr. got. i wybrać "Ukrywaj datę".

3) Pewnie spotkaliście się z problemem, że po przełączeniu profilu giną nam Wibracje. Niestety w Nokii 5310 wibracje należy włączać w każdym profilu osobno. Aby to zrobić musimy wejść w MENU/USTAWIENIA/PROFILE/Wybieramy profil/PRZYSTOSUJ i tam opcję "Sygnalizacja" ustawiamy na Tak.

4) Czasami zdarza się, że operatorzy po wykorzystaniu przez nas polskich znaków(typu ą, ę, ż) znacząco wydłużają długość naszego Smsa. Efektem tego, jest zapłata za wysłanie 2 czy nawet 3 smsów zamiast jednego. Dlatego warto upewnić się, że mamy uruchomioną opcję "Pełna" w MENU/WIADOMOŚCI/UST. WIADOMOŚCI/WIADOMOŚCI SMS/OBSŁUGA ZNAKÓW.

5) Żeby nie zapychać sobie pamięci warto wyłączyć zapisywanie wysłanych przez nas wiadomości. Możemy to zrobić wchodząc w MENU/WIADOMOŚCI/USTAWIENIA WIADOMOŚCI/USTAWIENIA OGÓLNE/ZAPISUJ WYSŁANE WIADOMOŚCI i powinniśmy włączyć NIE.

6) Nie jesteś w pełni zadowolony z jakości muzyki jaką gra nasza Nokia 5310? Warto ustawić Equalizera pod nas. Aby to zrobić wchodzimy do MENU/MEDIA/KOREKTOR i tam mamy do wyboru kilka zdefiniowanych rodzajów muzyki. Jeśli nie znajdziemy tam naszego możemy wybrać Zestaw 1/Opcje/Edytuj i ustawić pod siebie.