Mapa Polski

· 0 Komentarze

Dzisiaj mam zamiar przedstawić wam bardzo użyteczną aplikację, dzięki której wyznaczycie sobie drogę z punktu A do punktu B. Mowa o Mapie Polski.


W programie możecie znaleźć szukane przez was miasto lub wyznaczyć najkrótszą trasę. Na mapę możecie nanieść wiele danych, między innymi Miasta - tutaj do wyboru są duże i średnie. Oprócz tego drogi - główne, wszystkie oraz rzeki czy jeziora.


Jeśli trasa będzie dla was nieczytelna w każdej chwili możecie skorzystać z opcji lupy, dzięki której przystosujecie mapę do potrzebnych wam rozmiarów.



KO Legends

· 0 Komentarze

Dzisiaj kolejny wpis z serii gier, które udało mi się przejść na Nokii 5310 XpressMusic. Mam na myśli tytułowe KO Legends, które wyprodukowane jest przez najlepszego producenta gier na telefony komórkowe - Gameloft.


Gra KO Legends posiada efektowną grafikę 2D, stwarzającą złudzenie trójwymiarowości. Na pierwszym planie znajduje się ring, na którym widzimy postać naszego zawodnika i jego rywala.


Ciosy zadajemy poszczególnymi klawiszami klawiatury komórkowej, od 1 do 9. Początkowo sposób prowadzenia walki może wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości system nawigacji działa bardzo intuicyjnie. Trzeba po prostu poświęcić nieco czasu na trening.


KO Legends posiada kilka trybów prowadzenia rozgrywki. Możemy zdecydować się na stoczenie pojedynczej walki (Exhibition), ale znacznie więcej frajdy przynosi cierpliwa praca nad rozwojem własnej kariery (Career). Teraz każdy z nas może wcielić się w Rockiego Balboa.



Polskie Menu

· 151 Komentarze

Dzisiaj mam zamiar pokazać wam w jaki sposób możemy wgrać polskie menu do Nokii 5310 XpressMusic. Zdaję sobie jednak sprawę, że wiele osób ma telefon sprowadzony z innego kraju, wiele osób korzysta z kart Turbo Sim, dlatego nie możecie pominąć żadnego kroku. Jeśli wyskakuje wam na którymkolwiek etapie jakiś błąd to nie instalujcie dalej bo możecie tylko namieszać. Pamiętajcie, że wszystko robicie na swoją odpowiedzialność

1) Na początku sprawdzamy jaką mamy wersję softu. Robimy to wprowadzając kod *#0000#. Karty Turbo Sim działają tylko do wersji 07.01 a więc nie wolno wam wgrywać wyższej. Jeśli macie wersję wyższą softu to upewnijcie się, że ściągniecie soft z takim samymi numerkami, albo wyższym. Jeśli nie będziecie mogli znaleźć takiej, napiszcie w komentarzu a podrzucę link.

2) Następnie sprawdzamy swój Product Code a później zapisujemy go na kartce. Znajduje się on na nalepce pod baterią i jest w postaci 05xxxxx. Przy flashowaniu będziesz musiał wybrać ten sam kod aby nie stracić gwarancji.

3) Teraz czas ściągnąć oprogramowanie. Będzie wam potrzebny do tego program Phoenix oraz soft, dwie paczki 1 i 2. Oprogramowanie jest w wersji 07.01, więc upewnijcie się że na waszym telefonie również jest 07.01 lub niżej. Programy powinniście zainstalować w kolejności Phoenix i następnie obie paczki i to tylko na dysku C. Jeśli nadal macie problemy, polecam ten filmik.

4) W tym kroku musimy przygotować telefon do flashowania. Upewnij się, że karta pamięci jest wyjęta, bateria w pełni naładowana oraz czy ustawiony jest profil Ogólny.

5) Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB i wybierz Tryb Nokia lub Tryb PC Suite.

6) Uruchom zainstalowanego wcześniej Phoenix'a.

7) Upewnij się, że w File -> Manage Connections... opcja USB jest na górze listy. Jeśli nie jest, to przesuń ją strzałkami. Może się zdarzyć, że jej w ogóle nie będzie. Wtedy należy wybrać New, zaznaczając USB i klikając na Dalej -> Dalej -> Zakończ. Na koniec kliknij na Apply -> Close.


8) Teraz nawiąż połączenie z telefonem, wybierając File i Scan Product.


9) Po chwili na dole ekranu (w miejscu otoczonym przez czerwoną ramkę) wyświetli się wersja oprogramowania i kod modelu telefonu. Oznacza to, że program nawiązał prawidłowe połączenie z telefonem.


10) Z paska menu programu wybierz Flashing -> Firmware Update.


11) Po chwili wyświetli się okienko flashowania. Program automatycznie rozpozna Product Code telefonu i wersję softu w zainstalowanych paczkach z oprogramowaniem. Lepiej jednak sprawdź, czy rozpoznał to wszystko prawidłowo.


12) Jeżeli chcesz zmienić Product Code, to kliknij na przycisk [...]. Wyświetli się wtedy lista dostępnych Product Code. Aby mieć język polski na telefonie, wybierz pozycję zawierającą hasło EURO-B w polu Description. W zależności czy chcesz mieć oryginalny soft Nokii czy brandowy wybierz Product Code bez dopisków, bądź z dopiskami Era, Plus oraz odpowiednio dla niebieskiego telefonu 'Warrior Blue', a dla czerwonego 'Sakura Red'.


13) Aby rozpocząć flashowanie, wybierz metodę flashowania (Restore User Product lub Refubrish). Jeżeli chcesz zachować ustawienia i zawartość pamięci telefonu - wybierz tryb flashowania Restore User Product. Jeśli jednak chcesz wyczyścić telefon z wszelkich śmieci stworzonych przez stary soft, wybierz tryb Refubrish. Uwaga - wybierając Refubrish wykasuje wam całą pamięć w telefonie, włącznie ze zdjęciami itp.


14) Proces flashowania potrwa około 5 - 10 minut. W tym czasie nie dotykaj komputera ani komórki, bo może to spowodować nieodwracalne zmiany. Najlepiej pójść do innego pokoju, żeby nie kusiło ;)

15) Po zakończonym flashowaniu Phoenix wyświetli komunikat o treści: Product flashing succeeded. (...), a telefon się zrestartuje. Klikanij więc na OK i od teraz masz już język polski :)

PS: Obrazki pochodzą z forum Nokia 3110. Poradnik częściowo napisany jest przez Paweloossa i Marcina.
PS2: Jeśli ten opis pomógł Ci zmienić język na polski, to kliknij w którąś reklamę w tekście(podkreślona podwójną linią na niebiesko) - dasz mi tym samym znać, że ten wpis jest wartościowy i być może pozwoli mi to przedłużyć domenę na kolejny rok.

Porady #1

· 38 Komentarze

W dzisiejszym poście napiszę kilka porad, dzięki którym nasza Nokia 5310 nabierze "odpowiednich barw". Będzie to pierwszy wpis z cyklu Porady. W kolejnych możecie spodziewać się między innymi metody krok po kroku jak wgrać język polski albo ominąć Sim Locka, którego zdjęcie jest bardzo kosztowne.


1) Nie wiem jak to było w waszym przypadku ale u mnie bateria trzyma krótko od 2 do 3 dni. Dlatego aby ograniczyć jej zużycie upewnijcie się, że opcja Ustawienia/Wyświetlacz/Oszczędzanie energii jest włączona(Tak) a opcja "Wygaszacz Ekranu" jest wyłączona(Nie). Warto również wyłączyć "Wyświetlanie informacji o sieci".

Warto również wejść w Ustawienia/Ustawienia Telefonu/Wybór operatora i wyznaczyć go na Manualny. Po kilkusekundowym wyszukiwaniu sieci powinniśmy wybrać naszego operatora. Pozwoli to nam uniknąć straty energii przy ciągłym szukaniu operatorów w różnego rodzaju miejscach ze słabszym zasięgiem(podziemia, budynki itp).

2) Aby wyłączyć datę wyświetlającą się na pulpicie pod nazwą operatora musimy wejść w Menu/Ustawienia/Data i godzina/Formaty daty i godz/Data/Data na ekr. w tr. got. i wybrać "Ukrywaj datę".

3) Pewnie spotkaliście się z problemem, że po przełączeniu profilu giną nam Wibracje. Niestety w Nokii 5310 wibracje należy włączać w każdym profilu osobno. Aby to zrobić musimy wejść w MENU/USTAWIENIA/PROFILE/Wybieramy profil/PRZYSTOSUJ i tam opcję "Sygnalizacja" ustawiamy na Tak.

4) Czasami zdarza się, że operatorzy po wykorzystaniu przez nas polskich znaków(typu ą, ę, ż) znacząco wydłużają długość naszego Smsa. Efektem tego, jest zapłata za wysłanie 2 czy nawet 3 smsów zamiast jednego. Dlatego warto upewnić się, że mamy uruchomioną opcję "Pełna" w MENU/WIADOMOŚCI/UST. WIADOMOŚCI/WIADOMOŚCI SMS/OBSŁUGA ZNAKÓW.

5) Żeby nie zapychać sobie pamięci warto wyłączyć zapisywanie wysłanych przez nas wiadomości. Możemy to zrobić wchodząc w MENU/WIADOMOŚCI/USTAWIENIA WIADOMOŚCI/USTAWIENIA OGÓLNE/ZAPISUJ WYSŁANE WIADOMOŚCI i powinniśmy włączyć NIE.

6) Nie jesteś w pełni zadowolony z jakości muzyki jaką gra nasza Nokia 5310? Warto ustawić Equalizera pod nas. Aby to zrobić wchodzimy do MENU/MEDIA/KOREKTOR i tam mamy do wyboru kilka zdefiniowanych rodzajów muzyki. Jeśli nie znajdziemy tam naszego możemy wybrać Zestaw 1/Opcje/Edytuj i ustawić pod siebie.

Słownik językowy

· 1 Komentarze

Dzisiaj mam zamiar przedstawić wam bardzo użyteczną aplikację, dzięki której poradzicie sobie w wielu niezręcznych sytuacjach za granicą. Bez wątpienia ucieszą się z niej również wszyscy uczniowie - mowa o Holiday Dictionary, słowniku który tłumaczy z i na język polski trzy języki: niemiecki, angielski i francuski.


Słownik ten z całą pewnością nie ma ogromnej bazy słówek, jednak te podstawowe, potrzebne w codziennym życiu na pewno znajdziecie. Plusem jest możliwość samodzielnego dodawania słówek, których nie ma w podstawowej wersji. Dzięki temu ta aplikacja może stać się naprawdę użyteczna.


Ten prosty programik docenią również osoby mające problemy z językiem niemieckim. Jak wiadomo wyrazy w tamtym języku posiadają rodzajniki, które nie zawsze są tożsame z tymi polskimi. Słownik, po przetłumaczeniu słowa podaje czy dane słowo jest rodzaju męskiego(M, der); żeńskiego(F, die) czy nijakiego(N, das).

PS: Niestety nie posiadam oryginalnych screenów, aplikacja będzie więc wyglądała inaczej niż na przedstawionych tu zdjęciach. Wierzę jednak że sobie poradzicie.

PS2: Przypominam, że aby być na bieżąco z nowinkami na blogu dodajcie go do ulubionych(CTRL+D), bądź subskrypcji w swoim czytniku RSS(ten pomarańczowy kwadracik w prawym górnym rogu).